Wydarzenia Parafialne

Bal Wszystkich Świętych

bal swietych 2023

W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych 4 listopada w naszej wspólnocie scholii i ministrantów odbył się Bal Wszystkich Świętych.

Już kolejny raz świętujemy czas, który dał nam Pan, abyśmy przypomnieli sobie nasze powołanie do świętości. W sobotni wieczór, kiedy rozpoczęliśmy już liturgiczne świętowanie niedzieli w oktawie Wszystkich Świętych dzieci wraz z rodzicami, przebrani za postacie różnych świętych zebrali się, aby razem ucieszyć się powołaniem do świętości. W ramach spotkania odbywało się wiele zabaw, tańców i gier. Nie zabrakło spotkania przy wspólnym stole, na który każdy przyniósł coś, czym chciał się podzielić ze wspólnotą. Oglądaliśmy wspólnie teatr kukiełkowy o św. Janie Pawle II oraz zorganizowaliśmy orszak wszystkich świętych. Wspólnie i radośnie spędzony czas z pewnością wzmocnił więzi wspólnotowe i skierował nasze myśli ku Światłości i Miłości, którą jest Bóg.

Jak pisał św. Piotr w jednym ze swoich listów: „Wy jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła Jego potęgi”. Bogu niech będą dzięki za każdego i każdą z Was.

pozegnanie Henia

Msza dziękczynna i pożegnanie
o. Henryka Zienkiewicza

27 sierpnia 2023 roku o godz. 11:00 w kościele parafialnym św. Marka Ewangelisty w Łodzi odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której dziękowaliśmy Bogu za ponad 5 lat zaangażowania i pracy duszpasterskiej pierwszego przełożonego wspólnoty redemptorystów w Łodzi o. Henryka Zienkiewicza.

IMG-20230827-WA0018.jpg

Przez ponad połowę dekady o. Henryk pracował nad uświęceniem współbraci i parafian na terenie Bałut. Znany z mądrych i dobrze przygotowanych kazań, które przenikały serca i umysły słuchaczy, nakłaniał do miłowania Boga i bliźniego. Wielokrotnie dawał wyraz swoim cnotom pokory i zachowawczości, połączonych z głęboką refleksją oraz mądrością wynikającą z doświadczenia.

We wspólnocie o. Henryk ceniony był za swoją pracowitość, stanowczość w sprawach najważniejszych, uśmiech na twarzy oraz pobożność. Jako przykładny przełożony zawsze spajał swych braci aby byli jednym ciałem i jednym duchem. Niejednokrotnie dawał wyraz swojej troski o drugiego człowieka, odpowiadając na naglące potrzeby najuboższych.

Jednak jak mówi Kohelet: Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Decyzją o. Dariusza Paszyńskiego, prowincjała redemptorystów, o. Henryk został skierowany do pracy w Rowach nad morzem, gdzie podejmie funkcję przełożonego i dyrektora tamtejszego domu wypoczynkowo-rekolekcyjnego. Nowym przełożonym we wspólnocie łódzkiej został o. Jacek Burnus.

Na pielgrzymim szlaku

Bal wszyskich swietych
Pielgrzymka 2023

W dniach 21-24 sierpnia kilkunastoosobowa grupa z naszej parafii wraz z ojcem Marcinem wybrała się wraz z pielgrzymami z Aleksandrowa Łódzkiego do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Liczba wszystkich pielgrzymów, którzy wyruszyli do domu naszej Matki z grupą aleksandrowską sięgała 250.

Pierwszego dnia pod przewodnictwem ks. Leszka, głównego organizatora pielgrzymki, zawędrowaliśmy do Łasku, gdzie podczas wieczoru pokutnego mogliśmy pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania. Następnie udaliśmy się do Szczercowa, gdzie w wieczornej modlitwie uwielbialiśmy Pana. Ostatni nocleg miał miejsce w Brzeźnicy gdzie budowaliśmy wspólnotę podczas pogodnego wieczoru.

Upał, bolące nogi, zmęczenie i … radość - to stany jakie towarzyszyły nam, pielgrzymom wybierającym się do duchowej stolicy Polski. Pomimo tego, że przez całe cztery dni żar lał się z nieba, mięśni odmawiały posłuszeństwa, a nieprzespane noce dawały się we znaki, z ogromną motywacją wędrowaliśmy do Częstochowy. Sił dodawała nam obecność pasterza naszej archidiecezji kardynała Grzegorza Rysia, który fragment pielgrzymki przeszedł z naszą grupą, służąc rozmową i sakramentem pokuty i pojednania.

Każdego wieczora, jak i przy samym wejściu na Jasną Górę, towarzyszyła nam grupa rodzin, przyjaciół i parafian wraz z naszym proboszczem ojcem Maciejem. Dzielnie wspierali nas również nasi parafianie w kościele św. Marka Ewangelisty w Łodzi, gdzie łączyli się z nami duchowo poprzez modlitwę różańcową każdego dnia.

Bogu niech będą dzięki za ten wspaniały czas łaski, za wszelkie dobro otrzymane od napotkanych ludzi, proboszczów, ubogacające spotkania i rozmowy, przemienione życia, nawrócenia i umocnienia.

Dla każdego, kto raz wyruszy na pielgrzymi szlak, życie odmienia się na zawsze.

Fot.: Źródło prywatne

Uroczyste wręczenie odznaczeń przez abp Rysia

Odznaczenia dla zasłużonych parafian

W miniony poniedziałek (19/03/2023) przeżywaliśmy uroczystość św. Józefa, Patrona naszej Archidiecezji. Podczas uroczystej Mszy św. w katedrze ks. abp Grzegorz Ryś wręczył odznaczenia dla osób zasłużonych dla archidiecezji łódzkiej i wśród nich znaleźli się nasi parafianie:

p. Teresa Maślanik, zelatorka róż żywego różańca i p. Feliks Dłubak, nasz organista.

Gratulujemy i dziękujemy za Wasze zaangażowanie na rzecz parafii i archidiecezji.

Tekst: o. Maciej Plewka

Fot.: Agnieszka Dawid

Jasełka

Jasełka w Parafii.W minioną niedzielę (15 stycznia) parafianie mieli okazję zobaczyć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci i młodzieży że scholi i z grona ministrantów Parafii Św. Marka.Podczas Mszy Świętej o godz. 11.00 i 12.30 dwudziestu pięciu aktorów prezentowało swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Niepowtarzalna atmosfera radości, pokoju i miłości udzieliła się oglądającm.Wystepujacych nagrodzono gromkimi brawami.